האילנית המצויה (Hyla savignyi) היא צפרדע קטנה יחסית (אורכה כ-4 ס"מ בלבד), הניזונה מחרקים, שאותם היא מאתרת באמצעות חוש הראייה וצדה בעזרת לשון ארוכה ודביקה.
עונת הרבייה של האילנית היא בחורף, וכמו אצל כל הדו-חיים, נעשית במים - במקווי מים עומדים, כמו בריכות חורף, ביצות או תעלות השקיה. הזכר מחבק את הנקבה מגבה ושוחה יחד עמה במים עד אשר היא מטילה ביצים. הטלת הביצים נעשית בגושי ביצים העטופים בריר, והזכר מפריש מעליהם תאי זרע. בזכות הריר נדבקות הביצים לאבנים ולצמחים הנמצאים במים. הביצים בוקעות לאחר שבועיים, והראשנים מתפתחים במים במשך כחודשיים-שלושה עד לשלב של משלימי גלגול, הדומים במראה לצפרדע הבוגר. בסוף האביב, עם התייבשות מקווי המים, משלימי הגלגול עוזבים את הבריכה אל היבשה ומגיעים לבגרות מינית בגיל שנה.
צבעה של האילנית משתנה בהתאם לצבעי הסביבה, והוא יכול להיות ירוק, ירקרק-צהבהב או חום-אפור בגוונים שונים. לאורך הגוף מתמשך פס כהה מאזור הנחיריים אל העיניים ואל צדי הבטן. מתחת לסנטר הזכר עור דק מתוח וצהוב, המשמש כתיבת תהודה בעת קרקור החיזור. לאילנית רגליים ארוכות ודקות יחסית. רגליה האחוריות ארוכות וחזקות ומשמשות לקפיצה ולטיפוס. אצבעותיה דביקות ומותאמות לטיפוס על צמחים ובין אצבעות רגליה האחוריות קרום חלקי המקנה לה מיומנויות שחייה.
האילנית המצויה היא המין היחיד מהסוג אילנית החי בישראל.

אילנית מצויה, צילום: לירון גורן

אילנית מצויה, צילום: לירון גורן

ראשני אילניות, צילום: לירון גורן

ראשני אילניות, צילום: לירון גורן