כתבה: ענת גל, מדריכת חוג צפרות וטבע
השנה התחלנו את חוג הצפרות של תל אביב עם קבוצת צפריות צעירות ומבטיחות בכיתות ב'-ד'. עד מהרה הקבוצה גדלה מעט ויצאנו לדרך.
בכל שבוע נפגשנו באתר אחר באזור תל אביב ובו חיפשנו ציפורים וטבע. לפעמים השמש זרחה בחוזקה, לפעמים ירד עלינו קצת גשם, אך בכל מזג אוויר מצאנו את הייחוד ופגשנו את הטבע מקרוב. לעיתים, כשהיה צורך במסתור אמיתי, מצאנו את ביתנו בגן הזואולוגי המסקרן והמזמין, שהיווה נקודת עוגן חשובה לחוג.
ראש ציפור – פארק הצפרות החדש שנפתח בשטח פארק הירקון – הפך למוקד משיכה עבורנו, ובהדרגה גם עבור הציפורים. לאורך השנה זכינו לראות שם ציפורים מקומיות (יציבות) ונודדות, שהגיעו לשחות, להתרחץ ולאכול באזור האגם; ברווזים, שלדגים, תורים מצויים והשיא היה כ-50 נחליאלים לבנים שהגיעו למקלחת המונית ומרגשת.
בעונת הנדידה התאמצנו והגענו לברך את הנודדים הטריים שהגיעו היישר מן הים ונחתו על הגבעות של חוף הצוק. עופות דורסים, חנקנים, סלעיות ושרקרקים שיחקו איתנו מחבואים בין הדיונות והצמחים. הגענו גם לשפך הירקון, סמוך לנמל תל אביב, ושם גילינו את אחת התגליות המרגשות של החוג – אתר התכנסות ללינה של זרזירים מצויים! רגע לפני השקיעה התיישבנו על המדשאה מול מסוף רידינג וצפינו בזרזירים המתכוננים ללינה במחול מרהיב מעל קו הרקיע של העיר.

אבל, כמובן, אין כמו הבית! כאשר לא רצינו לשחק מחבואים עם הציפורים, והיה לנו חשוב לראותן מקרוב, התקבלנו בברכה בגן הזואולוגי. חלקנו את השבילים עם חסידות ועגורים, צפינו בקינון של נשרים ושחפים הנמצאים בסכנת הכחדה עולמית, הכרנו מקרוב שפע ציפורים ואת המבנה הייחודי שלהן וכל אלה הכניסו אותנו לסוד העניינים. מהידע שרכשנו ניסינו לתרום בחזרה לציפורי הגן בכך שתכננו עבורן מתקני אוכל ייחודיים. 
אנו כבר מחכים לשנה הבאה, שבה נוכל לפגוש את חוקרי הטבע העורכים את מחקריהם בגן הזואולוגי, את שלל הציפורים הנודדות בגן הבוטני ואת העופות המגיעים לבלות את החורף בראש ציפור בפרט וברחבי תל אביב בכלל! 
נשמע לכם מהנה? נשמח אם תצטרפו אלינו לפעילות החוג! 
לפרטים נוספים והרשמה: 052-4773977,hug.tzaparut@gmail.com

חדשות הגן