לדו-חיים חשיבות רבה במערכות אקולוגיות. הבוגרים הם טורפים מובהקים, הניזונים ממגוון רחב של פרוקי רגליים ורכיכות, ביניהם כאלה המזיקים לאדם. ראשני הדו-חיים צמחונים, טורפים או אוכלי כל ומהווים רכיב מרכזי בחלק ממקווי המים, ולכן יש להם השפעה ניכרת על מבנה חברת מאכלסי המים ועל יחסי הגומלין במקווי מים אלה. דו-חיים מהווים טרף למגוון רחב של יצורים. הבוגרים נטרפים על ידי זוחלים, עופות ויונקים והראשנים נטרפים בעיקר על ידי חסרי חוליות כדוגמת זחלי שפיריות וכן על ידי עופות מים.
להלן מידע על כמה מיני דו-חיים פולשים בעולם. 


קרפדת הקנים

קרפדה גדולה שמוצאה במרכז ודרום אמריקה. הועברה על ידי האדם לאתרים רבים בעולם, במיוחד באיזור האוקינוס השקט, כאמצעי להדברת מזיקים בחקלאות. העברתה החלה עוד לפני שנת 1840, לאיזור האיים הקאריביים. בשנת 1930 הועברה הקרפדה לפוארטו ריקו בניסיון לעצור התפשטות חיפושיות שפגעו במטעי קנה הסוכר. הניסיון צלח והמטעים ניצלו. כתוצאה מכך, קרפדת הקנים נחשבה למדביר אידיאלי והועברה למקומות רבים נוספים באיזור האוקינוס השקט, בכללם הפיליפינים, פפואה גינאה החדשה, אוסטרליה, הוואי ופיג'י. ברבים מהאתרים הללו קרפדת הקנים התרבתה מאוד והפכה למזיקה. אחת הדוגמאות המתועדות ביותר היא הכנסת קרפדת הקנים לאוסטרליה. בשנות ה-30 של המאה ה-20 הועברו לאוסטרליה יותר מ-60 אלף קרפדות על מנת להגן על מטעי קנה הסוכר באזור קווינסלנד. הקרפדות התרבו בקצב מהיר מאוד והתפשטו לצפון-מזרח ולדרום-מזרח אוסטרליה. הקרפדה לא הייתה יעילה בהשמדת החיפושיות הפוגעות בקנה הסוכר באוסטרליה, מכיוון שהללו מבלות את רוב זמנן בחלקים העליונים של הקנה ואילו הקרפדה אינה מטפסת מוצלחת. מכיוון שהקרפדה היא טורף גדול, ומכיוון שאין לה טורפים טבעיים באוסטרליה (עקב רעילותה), היא גרמה נזקים משמעותיים למגוון הביולוגי המקומי. 


צפרדע רפואית

צפרדע אפריקנית, הנפוצה ברוב אפריקה שמדרום לסהרה. אקווטית לחלוטין, בעלת טפרים ברגליה האחוריות שבהם היא משתמשת לקריעת מזונה. שמה ניתן לה בגלל השימושים הרבים בה במחקרים רפואיים וביולוגיים,  מכיוון שקל לגדל אותה בתנאי שבי ומכיוון שביציה ועובריה גדולים יחסית ומאפשרים מחקרים על התפתחות עוברית. 
הצפרדע הרפואית היא בעל החוליות הראשון שעבר שיבוט,  אבל את עיקר פרסומה קנתה כאשר התגלה ששתן של נשים בהיריון (המכיל הורמונים) מעודד את יצירת ביציה. עובדה זו גררה שימוש נרחב בצפרדע הרפואית בבדיקות היריון. כתוצאה מהשימוש הנרחב בה במחקרים (וגם כחיות מחמד), פרטים של הצפרדע הרפואית השתחררו לטבע באזורים שונים בעולם. הצפרדע הרפואית היא טורפת אימתנית, המסוגלת להתאים עצמה למגוון תנאים סביבתיים, דבר שמאפשר לה להפוך למין פולש ולגרום נזק רב לאוכלוסיות מקומיות. אך העיקר הנזק שפלישתה גרמה למגוון הביולוגי נבע מהיותה נשאית (והמקור) 


צפרדע השור האמריקנית

צפרדע גדולה ונפוצה בצפון-מזרח אמריקה. היא תוקפנית כלפי בני מינה וקולנית מאוד. היא טורפת אימתנית ואופורטוניסטית, שלעתים קרובות צדה ממחבוא כל בעל חיים הקטן דיו  להיכנס לפיה. בקיבותיהן של צפרדעי השור נמצאו שרידי חסרי חוליות, דו-חיים אחרים, זוחלים, מכרסמים, סרטנים עטלפים ואף ציפורים. בני האדם משתמשים בצפרדע זאת בעיקר למאכל. למרות שרוב הצפרדעים למאכל מגיעות מציד בטבע, נעשו נסיונות רבים לגדל את צפרדע השור בשבי. מכיוון שזו צפרדע גדולה וחזקה ובעלת יכולת לנתר רחוק וגבוה, פרטים רבים נמלטים מהשבי וגורמים נזקים לאוכלוסיות מקומיות של דו-חיים. צפרדע השור הועברה למדינות שונות בארצות הברית, מחוץ לתחום התפוצה הטבעי שלה, ושם היא גורמת נזק רב. צפרדעי השור הועברו גם למרכז אמריקה ולדרום אמריקה, לסין, לדרום קוריאה, ליפן, להולנד, לאיטליה ולצרפת. מכיוון שצפרדע זו עמידה יחסית לפטריית הכיטריד, היא יכולה להפיץ אותה לאוכלוסיות מקומיות של דו-חיים ולפגוע בהן.


מאז כניסתה לאוסטרליה חלה ירידה באוכלוסיותיהם של מינים רבים של לטאות ונחשים רבים שנטרפים על ידי הקרפדה, או שמנסים לטרוף את הקרפדה ומורעלים.
התכונות שהופכת את הקרפדה לפולשת מוצלחת הן גודלה, רעילותה, היותה ניזונה במגוון סוגי מזון ורבייתה המהירה: בשנת 1930 הועברו להוואי 150 קרפדות קנים על מנת להדביר מזיקים לחקלאות. במשך 17 החודשים שלאחר מכן גדל מספר הקרפדות ל105,000! 

By Bernard DUPONT from FRANCE, via Wikimedia Commons

קרפדת הקנים. צילום: By Bernard DUPONT from FRANCE, Wiki Commons


של הפטריה הפתוגנית Batrachocytrium dendrobatidis (כיטריד). פטרייה זו, שלא פוגעת באופן משמעותי באוכלוסיות הצפרדע הרפואית, המיטה חורבן על אוכלוסיות דו-חיים רבות ברחבי העולם.

 Brian Gratwicke, by wiki commons

 צפרדע רפואית, צילום: Brian Gratwicke, by wiki commons


Jarek Tuszyński, by wiki commos

צפרדע השור האמריקנית, צילום: Jarek Tuszyński, by wiki commos