עגולשון שחור-גחון (Latonia nigriventer) הוא מין אנדמי (ייחודי) לאגם החולה, אשר נחשב לנכחד מאז שנות ה-50 של המאה ה-20 ועד לגילויו מחדש בשנת 2011. עד לייבוש האגם הייתה תפוצת המין בחוף המזרחי של האגם והביצה.
העגולשון הוא דו-חיים קטן חסר זנב. צבעו אפור כהה וזרוע בכתמים חומים. בטנו שחורה ומנוקדת בנקודות לבנות. לשונו עגולה ואינה נשלפת מפיו. לא הרבה ידוע על אורח חייו, מכיוון ששנים רבות הוא נחשב כמין נכחד, ולא נערך עליו מחקר מקיף קודם להיעלמו. גילוי העגולשון מחדש נעשה ב-15 בנובמבר 2011, כאשר פקח רשות הטבע והגנים, יורם מלכה, מצא נקבת עגולשון בשמורת החולה. לאחר מכן נלכדו מספר פרטים נוספים, ששוחררו חזרה לטבע.

כאשר התגלה העגולשון בעמק החולה בשנות ה-40 של המאה ה-20 הוא קוטלג בסוג Discoglossus. מאחר שבשנת 1996 הוכרז רשמית שנכחד, על ידי ה-IUCN, לא נראה היה שיתגלה עוד מידע על הביולוגיה והאקולוגיה של מין זה.
לאחר שהעגולשון התגלה מחדש, ערכה קבוצת חוקרים, בהובלת פרופ' שריג גפני מהמרכז האקדמי רופין ופרופ' אלי גפן מאוניברסיטת תל אביב, מחקר מעמיק על מין זה. המחקר כלל ניתוח גנטי של הפרטים שהתגלו מחדש וניתוח מורפולוגי של עצמות צפרדעים מאובנות. מסקנת המחקר הייתה כי העגולשון שונה באופן מובהק ממינים חיים קרובים לו, החיים בצפון אפריקה ובמערבה. נמצא שהעגולשון קרוב דווקא יותר לסוג של צפרדעים מאובנות – לטוניה (Latonia), שמאובניה התגלו בכל רחבי אירופה ונחשבו נכחדים מזה כמיליון שנה.
על פי תוצאות המחקר נראה כי העגולשון שחור-הגחון כלל אינו עגולשון, אלא מין של לטוניה – הנציג היחיד של קבוצה זו החי בתקופתנו, מעין מאובן חי.