עטלף-פרי מצוי (Rousettus aegyptiacus) הוא הנציג היחיד בארץ של משפחת עטלפי הפירות הטרופית והגדול בעטלפי ישראל. כפי ששמו מרמז, עטלף-פרי מצוי ניזון בעיקר מפירות בשלים, אך גם מחומר צמחי אחר, כגון ניצנים, עלים ופרחים. הוא נושך בשיניו החדות את הפרי וסוחט ממנו את המיצים עתירי הסוכרים והאנרגיה, ולאחר מכן יורק את הקליפה, את מרבית הפרי ואת הגלעינים. היריקות הללו, יחד עם צואת העטלפים, מכתימות לעתים קירות בניינים ומכוניות. עטלפי הפירות חיים גם בתוך ערים רבות בישראל, שבהן הם ניזונים בעיקר מפירות עצי פיקוס ודקל.

למרות שרוב בני משפחת עטלפי-הפרי אינם מתמצאים בסביבתם באמצעות סונר, כמו עטלפי החרקים, אלא מסתמכים בעיקר על עיניהם הגדולות, מינים מהסוג Rousettus, כולל עטלף-פרי מצוי, מסוגלים להתמצא בסביבה בדרך זו. עטלפים אלה משמיעים קולות צקצוק בעזרת הלשון, ומנווטים באמצעות ההדים המוחזרים אליהם מעצמים במרחב.
עטלף-הפרי נחשב למזיק חקלאי, אך הנזק שגורמים העטלפים לתוצרת חקלאית הוא נמוך, מכיוון שהם ניזונים מפירות בשלים בלבד. למרות זאת, בעבר נעשה בארץ ניסיון להשמיד עטלפי פירות על ידי איוד מערות באמצעות רעל. הקורבנות העיקריים מניסיונות הרעלה אלה היו עטלפי חרקים, ואוכלוסיות של מינים רבים של עטלפים חרקים עדיין לא הצליחו להתאושש מההרעלות.


בעלי חיים