זיקית מובהקת (Chamaeleo chamaeleon) היא לטאה גדולה למדי, בעלת יכולת הסוואה מעולה. צבעי גופה משתנים בהתאם לגורמים חיצוניים – אור, טמפרטורה, נוכחות זיקיות אחרות או נוכחות טורף, וכן בהתאם למצבים פנימיים – מוכנות להזדווגות, פחד, איום וכו'.
הזיקית היא מין יחיד בארץ ממשפחת הזיקיתיים ויש לה כמה מאפיינים פיזיים הייחודיים למשפחה: גופה פחוס משני צדיו ומאפשר לה להתמתח ולהתכווץ בעת הצורך; מבנה אצבעות רגליה יוצר מבנה דמוי צבת, המותאם ללפיתת ענפים; זנבה הארוך והגמיש מותאם אף הוא ללפיתת ענפים. לזיקית ריאות גדולות, התופסות כמעט את כל חלל הגוף, ובשעת איום היא ממלאת את ריאותיה, מנפחת את גופה ומשמיעה נשיפה קולנית. עיניה הבולטות של הזיקית מאפשרות הן ראייה לצדדים והן ראייה תלת-ממדית. הזיקית מסוגלת להניע כל עין בנפרד ולהסתכל לכיוונים מנוגדים בו-זמנית. ברגע שהיא מאתרת באחת מעיניה טרף מתאים, היא מפנה כלפיו את ראשה, מכוונת אליו את שתי עיניה ואז יכולה לראות את מקומו במדויק. אז היא שולפת במהירות את לשונה הארוכה והדביקה, לוכדת ובולעת אותו. בישראל ניזונה הזיקית גם מפירות, וגם אותם היא קוטפת בדרך זו.
בעונת החורף הזיקית אינה פעילה והיא שוקעת במעין תרדמת חורף. בעונת הרבייה, החלה בקיץ, מתקיימת פגישות קצרות בין זכרים לנקבות. החיזור קצר וההזדווגות נמשכת דקות ספורות. ולאחר ההזדווגות הנקבה מטילה את ביציה בגומות שחפרה בקרקע הלחה. אין טיפול הורי בצאצאים.בעלי חיים