חפרית, רגע אחרי השחרור לטבע, צילום: סיימון ג'ימסון

בחורף 2013, בעקבות תכנית להקמת מרכז קניות על שטחה של בריכת החורף באזור צומת הצ'ק פוסט, ובשיתוף פעולה עם רשות הטבע והגנים, ערך צוות הגן הזואולוגי, יחד עם סטודנטים מתנדבים מבית הספר לזואולוגיה של אוניברסיטת תל אביב, פעולת איסוף להצלת הדו-חיים בבית הגידול לפני ייבושו והיעלמותו.

טיפול בחפרית, צילום: נגה קרונפלד-שור

השעון הביולוגי, אשר מסונכרן לסביבה על ידי מחזוריות האור והחושך, מאפשר לבעלי החיים לצפות ולהתכונן לשינויים מחזוריים בסביבה. כיום, בבתי גידול רבים, עם השימוש הגובר בתאורה מלאכותית הופך האור לסיגנל לא מהימן ליום וללילה ולעונות השנה.

עיטם לבן-זנב

לאחר כמה שנים שבהן לא היו עיטמים בגן הזואולוגי – הם שוב אצלנו! מאז ומתמיד היו עיטמים לבני-זנב בגן הזואולוגי, עוד כשהיה באבו-כביר, אך בשנים האחרונות, משיקולים של ניהול כלל אוכלוסיית העיטמים בארץ, לא היו בגן עיטמים.

מתנדבים בגן, צילום: רון אלעזרי-וולקני

בסוף יולי ובתחילת אוגוסט התנדבה בגן קבוצה של שמונה בני נוער, במסגרת שנת שירות של החברה להגנת הטבע.

בסוף יולי בוצעו עבודות ההכנה האחרונות בצפריית החורש: הוכנס חול לטובת צבי היבשה, שזה ביתם החדש, ובריכת המים שודרגה: במימיה שוחים כעת דגי גמבוזיה ודגי אמנון צעירים ואת גדתה המזרחית מפארים צמחי מים.

חתול הביצה בכלובו החדש והמשופץ, צילום: רון אלעזרי-וולקני

חתול הביצה הזכר שלנו "עבר דירה" על מנת להפרידו מהנקבה ולמנוע רבייה בשלב זה. הוא שוכַּן בכלוב משופץ בצפון-מזרח הגן. השיפוץ מאפשר לחתול הביצה לנצל היטב את כל החלל העומד לרשותו. כחלק מהשיפוץ הוכנסו צמחי ביצה ושערות שולמית, וכן מערכת השקייה אוטומטית, שבעזרתה נוכל לדאוג לטפטוף ולהשקיה סדירה.

חדשות הגן