מחלקת הדו-חיים מונה למעלה מ-7,000 מינים, המחולקים לשלוש סדרות: חסרי זנב – צפרדעים וקרפדות, בעלי זנב – סלמנדרות וטריטונים וחסרי רגליים

רוב מיני הדו-חיים שייכת לסדרת חסרי הזנב (קרפדות וצפרדעים) והם גם מיני הדו-חיים המוכרים ביותר. חסרי הזנב, המוכרים עוד מתקופת הטריאס (לפני 250 מיליון שנים), מאכלסים מגוון רחב של בתי גידול. למרות זאת, מכיוון שהם חייבים להתרבות במים או באזורים לחים במיוחד, ומכיוון שעורם חדיר במיוחד למים, הם אינם יכולים להתרחק מרחק רב ממקור מים. בנוסף, בגלל היותם אקטותרמיים (בעלי טמפרטורת גוף משתנה, התלויה בטמפרטורת הסביבה), הם אינם יכולים להתקיים באזורי הקטבים או בסביבות תת-ארקטיות.

סדרה זו של דו-חיים כוללת כ-600 מינים של סלמנדרות וטריטונים, הנפוצים בכל האזורים הממוזגים בחצי הכדור הצפוני וכן במרכז אמריקה ובדרומה. רוב המינים הם קטני גוף (פחות מ-15 ס"מ), אבל יש גם מינים גדולים מאוד, כמו הסלמנדרה היפנית הענקית, שאורכה מגיע למטר וחצי. 

חסרי הרגליים הם סדרת הדו-חיים הקטנה ביותר והיא  כוללת כ-180 מינים בלבד. הם חיים בעיקר ביערות טרופיים של דרום אמריקה, אפריקה, הודו ודרום-מזרח אסיה. אלה הם יצורים מתחפרים, מאורכים וכשמם – חסרי רגליים.