בחודש האחרון נפרדנו בצער מהצבוע שלנו ומאחד משני התנינים. שניהם מתו בשיבה טובה.
הצבוע שלנו, שאהב לאכול אבטיחים יותר מכל דבר אחר, הגיע אלינו מחי בר יטבתה לפני כ-15 שנים, כשהיה כבר בוגר. הוא נולד כנראה בגן החיות בחיפה, לפני למעלה מ-18 שנים, אחד משלושה גורים. לגן הזואולוגי הוא הגיע כבן זוג פוטנציאלי לצבועה נלה, שחייתה כאן, אולם הזיווג בין השניים לא הצליח. כבר כשנפגשו לראשונה (אחרי תקופת היכרות מרחוק), הם תקפו זה את זה בצורה כה קשה, שד"ר רון אלעזרי-וולקני נאלץ לערוך ניתוח פלסטי לשיקום פניו, לסתו ושיניו של הזכר. מאז הניתוח ועד יום מותו, הצבוע שנא את רון שנאת מוות... אולי הוא כבר לא זכר את הסיבה המקורית, אבל נשאר נוטר טינה. 
למרות הניסיון הראשון הכושל לחבר בין השניים, המטפלים לא התייאשו. מכיוון שהצבועים במין זה הם סוליטריים והייחום של הנקבה קצר מאוד, היה רצון לנסות לזהות את מועד הייחום ולחברם בדיוק בזמן זה. בין שני הכלובים נבנתה מחיצת רשת והמטפלים וסטודנטים שעבדו בגן התבקשו לשים לב לשניים ולדווח באופן מיידי על כל אינטראקציה ביניהם. באחד הימים הגיעה אחת הסטודנטיות לרון בריצה ודיווחה שהנקבה השתינה ליד המחיצה ושהזכר רחרח את השתן בעניין. כל צוות הגן התארגן במהירות למאורע: לאחר הצטיידות בזרנוקי מים, רובה הרדמה, מטאטאים וציוד צילום, נפתחו שתי דלתות הכלובים הפונות אל החצר הגדולה. שני הצבועים יצאו החוצה, רחרחו זה את זו ושוב התחילו לתקוף... אחרי שהופרדו השניים והוחזרו לכלוביהם הנפרדים, היה ברור שאין עתיד לזוגיות שלהם. הנקבה, שהייתה מבוגרת יותר, הועברה לגן הזואולוגי באבו כביר והזכר נשאר אצלנו.

ומה נספר על תנין היאור שלנו, שהיה לפחות בן 40 שנים במותו?
בין השנים 1973 ו-1976 הגיעו לגן הזואולוגי באבו-כביר כמה תנינים וכן ביצי תנין. פרופ' מנדלסון הדגיר את הביצים בהצלחה ותנינים צעירים חדשים נוספו לגן. אחד מהתנינים – לא ברור אם אחד מהצעירים או אחד מהבוגרים – הגיע אלינו, לגן הזואולוגי, ובמשך שנים רבות היה אחת מהאטרקציות הגדולות ביותר למבקרים בגן. על שנותיהם הראשונות של התנינים שנשארו באבו-כביר מספרים עד היום סיפורים מסמרי שיער: אחד מהתנינים הצליח לברוח ולהגיע לבריכת מים בגן הבוטני הסמוך, שם זינק מהמים והפתיע מאוד את אחד הפרופסורים שדגם את הבריכה; תנין אחר התגלה כמקור הסתימה של תעלת הביוב. אחד מהמטפלים בגן החיות שלח את ידו לפתוח את הסתימה, והעלה אותה כשתנין צעיר אוחז בה בשיניו.

הצבוע נהנה מרחצה ב"גקוזי", צילום: רון אלעזרי-וולקני

הצבוע נהנה מרחצה ב"גקוזי", צילום: רון אלעזרי-וולקני

תנין בגן הזואולוגי, צילום: עוז ריטנר

תנין בגן הזואולוגי, צילום: עוז ריטנר

חדשות הגן